previous pauseresume next

آب با غذا خوب یا بد ؟

آب ، اسید معده وآنزیم های گوارشی

عقیده بسیاری افراد بر این است نوشیدن آب همراه با غذا سبب ضعیف شدن اسید معده و آنزیم های گوارشی می شود و هضم غذا را برای بدن دشوار می نماید این ادعا دلالت بر این دارد که دستگاه گوارش شما قادر به تطبیق ترشحاتش با غلظت و چگالی غذا نیست که این ادعای نادرستی می باشد .

 

مایعات و سرعت گوارش

بحث دیگری که در مورد نوشیدن آب همراه غذا وجود دارد این است که مایعات موجب افزایش سرعت گوارش می شوند و در نتیجه غذاهایی جامد و نرم نشده می مانند یعنی زمان تماس غذا با اسید و آنزیم های معده کاهش می یابد و گوارش به طور ناقص انجام می شود .شاید این ادعا منطقی به نظر برسد اما پشتوانه علمی ندارد. آزمایشهایی که سرعت گوارش معده را تجزیه و تحلیل می کنند نشان دادند  با اینکه مواد مایع سریع تر از مواد جامد دستگاه گوارشی را طی می کنند ولی تاثیری روی هضم غذاهای جامد ندارند.

 

در بعضی موارد مایعات می توانند به گوارش کمک کنند

مایعات می توانند تکه های بزرگ غذا را خرد کنند و پایین رفتنشان را به سمت مری و معده راحت تر نمایند . مایعات همچین حرکت غذا را نرم تر می کنند و ازنفخ و ورم معده در برخی افراد جلوگیری می نمایند .

 

آیا ممکن است اشتها و در نتیجه دریافت کالری را کمتر نماید

نوشیدن آب می تواند سوخت و ساز بدن را حدود ۲۴ کالری به ازای هر ۵۰۰ میلی لیتر آبی که مصرف می کنید تسریع نماید . درواقع نوشیدن کمی آب به همراه غذا مشکل حادی ایجاد نمی کند اما اینکه به همراه هر قاشق مقداری آب بنوشید و یا اینکه از آب بسیار یخ در بین غذا و یا بلافاصله پس از غذا استفاده کنید دچار مشکل هایی خواهید شد . با وجود این مشاهداتی که درباره تاثیرهای آب بر سوخت و ساز بدن صورت گرفته اند کلی و تعمیم پذیر نیستند و تاثیرهای آن در بهترین حالت فرعی هستند مهم است که بدانید این موضوع شامل آب می شود نه نوشابه هایی که حاوی کالری هستند در تحقیقی نشان داده شد که دریافت کالری کلی افرادی که نوشابه های شیرین ، شیر یا آبمیوه همراه غذا نوشیده بودند ، هشت تا پانزده درصد بیشتر بوده است .

 

بعضی از افراد نباید همراه غذا مایعات بنوشند

برای بیشتراشخاص نوشیدن مایعات همراه با غذا مضر است اگر ازمشکل برگشت اسید معده رنج می برید ، نباید همراه غذا مایعات مصرف کنید زیرا مایعات موجب افزایش حجم معده می شود و در نتیجه فشار زیادی به آن وارد می شود یعنی همان اتفاقی که با مصرف یک وعده غذای حجیم می افتد . این حالت می تواند در مورد کسانی که بیماری ریفلاکس (بازگشت غذا از معده ) دارند موجب تشدید عوارض شود .

 

(گروه سلامت جمعیت و خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت- برنامه سلامت میانسالان)

ارتباط با ما

اصفهان-شهرستان بویین میاندشت-شهر بویین میاندشت-ابتدای خیابان ولی عصر    تلفن: ۰۳۱۵۷۵۲۴۶۶۶