previous pauseresume next

خوابیدن در بارداری

نحوه خوابیدن در بارداری یکی از معضلات خانم های باردار به خصوص در ماه های آخر بارداری است.

بزرگ شدن شکم، درد پشت و کمر، سوزش معده، کوتاه شدن تنفس در بارداری، می توانند باعث شوند مادر باردار نتواند حالت یا پوزیشن خوابی را که در گذشته به آن عادت کرده است را داشته باشد.

بهترین وضعیت خواب در دوران بارداری، حالت خوابیده به پهلو است. به پهلوی راست یا به پهلوی چپ. اگرچه خوابیدن به پهلوی چپ، ارجحیت دارد زیرا باعث افزایش خون رسانی به جنین می شود. در این حالت بهتر است کمی پاها را به سمت سینه جمع کنید و یک بالش بین دو زانویتان قرار دهید.

نحوه صحیح خوابیدن برای مادری که سوزش سر دل دارد:اگر شما در بارداری از احساس درد در ناحیه قلب و یا سوزش معده رنج می برید، حین خواب، کمی بالا تنه ی خود را بالاتر قرار دهید. یعنی از یک بالشتک جهت بالابردن بالاتنه استفاده کنید. در این حالت بواسطه ی زاویه ای که ایجاد کرده اید از برگشت غذا به مری جلوگیری می کنید.

نحوه خوابیدن در مادری که ورم پا و اندام تحتانی دارد:این مادران بهتر است علاوه بر خوابیدن به پهلو، یک بالش کوچک زیر پای خود(از زانو تا پایین) قرار دهند تا برگشت وریدی پا به راحتی انجام شده و ورم پا کاهش پیدا کند.

خوابیدن روی شکم (دمر) در بارداری:در بارداری تا زمانی که رحم داخل شکم برآمده نشده(تا حدود ۱۲-۱۴ هفتگی)، به روی شکم خوابیدن مشکل خاصی ندارد. اما کم کم با رشد رحم و بزرگ شدن شکم، این امکان از شما گرفته می شود. یعنی حتی اگر بخواهید، سختتان است که به روی شکم بخوابید.

خوابیدن به پشت(طاق باز) در بارداری:تداوم خوابیدن به حالت طاق باز در بارداری می تواند باعث کمردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، هموروئید(بواسیر)، کاهش فشارخون و کاهش گردش خون بین شما و جنین شود. معمولا از سه ماهه دوم بارداری به بعد، بهتر است به مدت طولانی به پشت نخوابید.

آیا خوابیدن به پشت در بارداری باعث پیچیدن بندناف یا خفگی جنین می شود؟خوابیدن به پشت در بارداری هیچ ارتباطی به بند ناف و گره و پیچ خوردن آن و غیره ندارد.

بارداری و غلت زدن در خواب:به هیچ عنوان لازم نیست برای غلت زدن در خواب (در هر سن بارداری که هستید)، ابتدا بنشینید! فقط در ماه های بالاتر، بهتر است غلت زدن آرام باشد! همین! این قضیه نیز ارتباطی به بند ناف و پیچش آن ندارد.

 

گروه سلامت جمعیت و خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت- برنامه سلامت مادران

ارتباط با ما

اصفهان-شهرستان بویین میاندشت-شهر بویین میاندشت-ابتدای خیابان ولی عصر    تلفن: ۰۳۱۵۷۵۲۴۶۶۶