previous pauseresume next

داروخانه طبیعت؛ زنجبیل یا زنجفیل

معرفی خاستگاه

 

زنجبیل گیاه چینی و هندی است و در این دو کشور در طول بیش از ۴۰۰۰ سال در پخت و پز غذا مصرف شده است . از انجا که زنجبیل نوعی گیاه زیرزمینی می باشد ، لذا ساقه ریشه دار این گیاه بخشی از ساقه اصلی است که در زیرزمین رشد و نمو پیدا می کند ریشه اصلی این گیاه نیز از گره های موجود روی ساقه های ریشه دار آن نمو می یابد . ساقه های این گیاه دارای برگ های بلند ، باریک کج و معوج و سبز با گل های سفید و سبز مایل به زرد هستند فراورده های  حاصل از زنجبیل از ریشه تازه یا خشک آن یا ازطریق تقطیر روغن از ساقه آن تهیه می شوند .

 

خواص درمانی

اکسپکتورانت  طبیعی و تب بر

درمان گران طب سنتی چین برای درمان سرماخوردگی شربتی را تجویز می کنند که با ترکیبات زنجبیل و عسل و آبلیموی تازه تولید می شود همچنین در بسیاری ازمناطق کوهستانی در کشورهای سردسیر که میزان بارندگی برف زیاد است استفاده از زنجبیل به منظور پایش و درمان سرمازدگی بدن بسیار رایج است.برای این منظور تهیه ترکیب برگ ها یا پودر زنجبیل در آب گرم و قراردان پاها در آن توصیه می شود .

 

ضدتهوع

بر اساس تحقیق های صورت گرفته استفاده اززنجبیل برای درمان تهوع و استفراغ دوران بارداری بسیار موثر است . بر این اساس مصرف زتجبیل به میزان مشخص و تحت نظارت پزشک یا متخصص زنان موجب پایش درمان تهوع و استفراغ در این دوران می شود همچنین بر اساس مطالعاتی که پژوهشگران انگلیسی در مورد زنجبیل انجام داده اند این گیاه را دارویی مناسب برای پیشگیری از تهوع ناشی از عمل های جراحی و شیمی درمانی دردرمان بیماران مبتلا به سرطان یافتند .

 

ضد سرطان

از مهم ترین کاربردهای زنجبیل که از سوی محققان و پژوهشگران نیز به ثبت رسیده است خاصیت شگفت انگیز زنجبیل در پیشگیری از ازابتلا به سرطان به ویژه سرطان روده بزرگ است بر اساس تحقیق های صورت گرفته در ترکیب گیاه رنجبیل ماده ای به نام ZINGIBERENوجود دارد که علاوه بر ایجاد طعم و مزه ، از رشد سلول های سرطانی در انسان پیشگیری می کند از این رو متخصصان طب سنتی هند مصرف این ادویه را در تهیه غذاهای روزانه به مخاطبان خود توصیه می کنند .

 

رفع گرفتگی (اسپاسم) عضلات

تونیک زنجبیل نیز یکی دیگر از فرآورده های این گیاه دارویی است که برای از بین بردن اسپاسم ها و گرفتگی عضلات ازسوی درمانگران طب مکمل و جایگزین توصیه می شود .

 

عوارض مصرف

پژوهشگران و متخصصان طب سنتی در سراسر جهان معتقدند که مصرف بیش از اندازه زنجبیل عوارضی را به همراه دارد که از مهمترین آنها سوزش معده و ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و دستگاه عصبی است علاوه بر این توصیه هایی درباره احتمال تداخل برخی از داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و آسپرین با گیاه زنجبیل وجود دارد که ممکن است برای بیمار عوارضی را همراه داشته باشد .

 

(گروه سلامت جمعیت و خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت- برنامه سلامت میانسالان)

ارتباط با ما

اصفهان-شهرستان بویین میاندشت-شهر بویین میاندشت-ابتدای خیابان ولی عصر    تلفن: ۰۳۱۵۷۵۲۴۶۶۶