previous pauseresume next

سیگار وناباروری

سیگار اثر منفی زیادی بر سلامت باروری دارد. مدت زمان لازم برای باردار شدن یک خانم سیگاری دو برابر یک خانم غیر سیگاری است. سیگار احتمال سقط خود به خودی و دیگر عوارض بارداری از جمله زایمان زودرس، تأخیر رشد داخل رحمی جنین، مشکلات سلامت شیرخواران و سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را افزایش می دهد. سیگار کشیدن مردان و زنان (هردو) اثر قابل توجهی روی باردار شدن خانم دارد. تأثیر مواد شیمیایی موجود در تنباکو روی بارداری شامل موارد زیر است :

-کاهش اسپرم

-کاهش حرکت وکیفیت اسپرم

-کاهش تعداد وکیفیت تخمک

-کاهش خون رسانی به رحم و تخمدان ها

-افزایش خطر بیماری های لوله های رحمی و بارداری خارج از رحم

-افزایش میزان سقط خودبخودی

همچنین سیگار شانس موفقیت درمان های ناباروری را کاهش می دهد. این اثرات حتی زمانی که خود بیمار سیگار نمی کشد ولی مکرراً در معرض دود سیگار قرار دارد( دود دست دوم سیگار)، نیز ایجاد می شود.

بررسی ها نشان داده است که ترک سیگار حداقل دو ماه قبل از لقاح خارج رحمی (IVF) ، احتمال موفقیت آن را افزایش می دهد. حتی اگر سیگار قبل از شروع درمان قطع شود، ممکن است تأثیر طولانی مدت آن روی تخمدان و اسپرم تا حدی باقی بماند. اگر زن  یا شوهر سیگار می کشند، مهم ترین مسأله ای که می تواند روی باروری آن ها اثر بگذارد، و آن را بهبود بخشد قطع سیگار است. بهتر است برای ترک سیگار با پزشک مشورت شود.

منبع: کتابچه شیوه زندگی و ناباروری

 

                      (شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت- واحد باروری سالم)

ارتباط با ما

اصفهان-شهرستان بویین میاندشت-شهر بویین میاندشت-ابتدای خیابان ولی عصر    تلفن: ۰۳۱۵۷۵۲۴۶۶۶