previous pauseresume next

کم کاری تیروئید (هیپوتیروئید) در بارداری

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید کمتر از حد طبیعی، هورمون تیروئید ترشح می کند.

خطرات کم کاری تیروئید برای مادر و جنین

خانم هایی که تمایل به بارداری دارند قبل از باردار شدن باید آزمایش تشخیص تیروئید انجام دهند تا در صورت تشخیص کم کاری تیرویید درمان شروع شود و پس از تنظیم شدن هورمون تیرویید و اجازه باردار شدن ازطرف پزشک، باردارشوند.

اگرمادر باردار، قبل از بارداری آزمایش تیرویید انجام نداده است، بلافاصله پس از آگاهی از بارداری خود، باید آزمایش تشخیص تیرویید انجام دهد و در صورت تشخیص کم کاری تیرویید، توسط متخصص غدد یا متخصص داخلی دارو درمانی برای مادر آغاز می شود. متخصص علاوه بر تجویز دارو توصیه میکند هر شش هفته یکبار آزمایش تیرویید تکرار شود. با توجه به جواب آزمایش ممکن است دوز دارو را تغییر دهد.

غده تیروئید جنین در ۱۰تا ۱۲ هفتگی بارداری شروع به شکل گیری می کند در این مدت جنین کاملاً وابسته به هورمونهای تیروئید مادری می باشد که از جفت عبور می کند و به جنین می رسد. پس اگر مادر در ۳ ماهه اول بارداری دچار کم کاری تیروئید باشد و درمان نشود می تواند اثر سوء خود را بر سلامت جنین بگذارد.

مشکلات ناشی از کم کاری تیروئید:                                     

سقط، زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن کم،تولد نوزاد نارس، مسمومیت بارداری، اختلال رشد در کودک، بروز کم کاری تیرویید در نوزاد

علائم کم کاری تیروئید در بارداری:

خستگی بیش از حد، افزایش وزن، گرفتگی عضلات، یبوست، ریزش مو (علائم ذکر شده در همه افراد وجود ندارد)

مصرف قرص یدفولیک از ۳ ماه قبل از بارداری و در بارداری و مصرف مولتی ویتامین مینرال در دوران بارداری تامین کننده ید در بارداری می باشد مابقی از طریق تغذیه مناسب تامین می شود. مصرف انواع ماهی ها و میگو و مصرف نمک یددار در بارداری توصیه می شود البته در افرادی که مشکل کم کاری تیروئید دارند علاوه بر مکمل ها و تغذیه مناسب مصرف دارو و طبق دستور پزشک نیز لازم می باشد.

 

                  (شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت- برنامه سلامت مادران) 

ارتباط با ما

اصفهان-شهرستان بویین میاندشت-شهر بویین میاندشت-ابتدای خیابان ولی عصر    تلفن: ۰۳۱۵۷۵۲۴۶۶۶