previous pauseresume next

در مورد بیماری تخمدان پلی کیستیک وارتباط آن با ناباروری چه می دانید؟ (قسمت دوم)

علائم بیماری تخمدان پلی کیستیک چیست ؟

  1. قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی: در فرد مبتلای به بیماری تخمدان پلی کیستیک ، اختلال هورمونی ناشی از عدم تخمک گذاری، سبب بی نظمی در قاعدگی می گردد که از خانمی به خانم دیگر متفاوت و شامل موارد زیر است:
  • قاعدگی نامنظم ( فاصله قاعدگی ها ی بیش از ۳۵ روز )
  • قاعدگی با حجم خونریزی زیاد
  • عدم قاعدگی  (به مدت بیش از ۶ ماه) می باشد.
  1. رشد موهای زاید: افزایش هورمون های مردانه در خانم های مبتلا به این بیماری موجب افزایش رشد و تعداد موهای زاید می گردد. این افزایش مو در ناحیه صورت، پشت، شکم، نوک سینه ها وران ها دیده می شود.
  2. نازک شدن و ریزش موهای سر:نازک شدن وریزش موهای سر در حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد از افراد مبتلای به بیماری پلی کیستیک تخمدان اتفاق می افتد و موجب اضطراب و ناراحتی بیمار می شود. این مشکل ناشی از افزایش هورمون های مردانه است. البته باید به یاد داشت ریزش ۱۰۰-۱۵۰ تار وی سر در روز طبیعی بوده وریزش بیشتر از آن که معمولاً پس از شستن یا شانه زدن موی سر دیده می شود می تواند از علایم این بیماری باشد.
  3. چرب بودن پوست وجوش صورت ( آکنه ): این علامت نیز ناشی از افزایش هورمون های مردانه می باشد. جوش ها (آکنه) روی صورت، پشت و سایر نقاط بدن ظاهر می گردند. در مبتلایان به بیماری تخمدان پلی کیستیک آکنه در هر سنی حتی غیر از سن بلوغ شایع است.
  4. افزایش وزن و افزایش چربی شکمی: بیماری تخودان پلی کیستیک در خانم هایی که وزن بالا دارند یعنی نمایه توده بدنی آن ها بیش از ۲۷ است، نسبت به خانم های دارای وزن طبیعی بیشتر دیده می شود. بالاتر بودن هورمون های مردانه سبب تغییراتی در بافت چربی شکم می گردد که باعث بیشتر شدن چاقی شکمی در این افراد می شود.
  5. تأخیر یا مشکل در باردار شدن: به علت نامنظم شدن فاصله قاعدگی ها، معمولاً زمان تخمک گذاری در این بیماران نامشخص است. چون این افراد نمی توانند برای زمان تماس جنسی با همسر خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشند، ممکن است احتمال بارور شدن تخمک آزاد شده کاهش یابد. در حالت طبیعی، در هر دوره قاعدگی از یکی از تخمدان ها، یک تخمک آزاد می شود. معمولاً فاصله تخمک گذاری تا قاعدگی بعدی ثابت و ۱۴ روز است. بنابراین ، تخمک گذاری در افرادی که دوره های قاعدگی منظم ۲۸ روزه دارند، در حوالی روز چهاردهم یعنی ۱۴ روز قبل از شروع قاعدگی بعدی اتفاق می افتد، ولی در خانم های مبتلا به این بیماری، به علت نامنظم بودن فواصل قاعدگی نمی توان زمان تخمک گذاری را حدس زد ودر زمان مناسب برای بارداری اقدام نمود.

در موارد زیادی ممکن است خونریزی قاعدگی اتفاق بیفتد، ولی به خاطر اختلالاتی که در تنظیم هورمون ها وجود دارد، قاعدگی باتخمک گذاری همراه نباشد. در واقع در این افراد قاعدگی بدون تخمک گذاری است. تأخیر یا مشکل در بارداری از جمله علایمی است که باعث اضطراب شدید وبرخی اوقات ناامیدی می گردد.

البته تمام خانم های مبتلا به بیماری پلی کیستیک مشکل باروری ندارند وحتی برخی از آنان به طور طبیعی و بدون درمان دارویی باردار می شوند.

تشخیص بیماری تخمدان پلی کیستیک: این بیماری را نمی توان با یک آزمایش تشخیص داد، بلکه پزشک باتوجه به علایم مختلف این بیماری و با پرسیدن سابقه بیماری، معاینه، سونوگرافی وآزمایش خون این بیماری را تشخیص خواهد داد.

پیشگیری: بیماری تخمدان پلی کیستیک قابل پیشگیری نیست، ولی تشخیص زودرس ودرمان آن از عوارض طولانی مدت مانند ناباروری، سندرم متابولیک، چاقی، دیابت و بیماری قلبی جلوگیری می کند. شیوه زندگی سالم ضمن بهبود مشکلات هورمونی به کاهش علامت های بیماری کمک نموده وتخمک گذاری را بهبود می بخشد.

درمان بیماری تخمدان پلی کیستیک: بیماری تخمدان پلی کیستیک درمان قطعی ندارد، ولی علایم آن قابل درمان وکنتنرل است. اهداف درمانی این بیماری شامل کنترل علایم بیماری، حل مشکلات ناباروری، پیشگیری از ابتلای به بیماری های قلبی و دیابت و... می باشد.

منبع: کتابچه تخمدان پلی کیستیک وناباروری/وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی ومرکز تحقیقات بهداشت باروری وناباروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تهیه شده توسط: گروه سلامت جمعیت وخانواده- واحد باروری سالم شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بویین میاندشت

ارتباط با ما

اصفهان-شهرستان بویین میاندشت-شهر بویین میاندشت-ابتدای خیابان ولی عصر    تلفن: ۰۳۱۵۷۵۲۴۶۶۶